Esittely
Sydämellistä palvelua kaupungin ytimesssä
Original Sokos Hotel Lappee sijaitsee kauppakeskus IsoKristiinan sydämessä, lähellä palveluita sekä kaupungin tapahtumia. Saimaan voimaannuttava järviluonto on myös lähellä.
Kauppatori ja satama tarjoilevat vielä syksylläkin makuelämyksiä; torikojuissa myytävä paikallisherkkumme vety on hyvä!
Historiallinen linnoitus museoineen kutsuu sinut aikamatkalle menneisyyteen. Suosittelemme Linnoituksessa myös Kehruuhuoneen lounasta, vaikuttavassa miljöössä.
Retkikohteeksi suosittelemme puolen tunnin ajomatkan päässä hotellilta sijaitsevaa viehättävää Pulsan Asemaa. Se palkittiin Finnish Travel Galassa vuoden kotimaisena matkailukohteena 2025, eikä ihme - paikka on hurmaava! Ravintola Kippurasarvi Lemillä on niin ikään oivallinen syysretkikohde. "Tuhatvuotisen" perinteen mukaan valmistettu lammasherkku "särä" on paikallinen kulinaristinen erikoisuus.
Hotellistamme löytyy pieni kuntosali sekä viihtyisä saunaosasto uima-altaineen. Ne tarjoavat virkistyshetken ja hauskanpitoa, etenkin lapsiperheille. Ravintolapalveluita meillä on moneen makuun: Rosso, VENN, Coffee House ja Hesburger. Lyhyen kävelymatkan päässä on lisää viihtyisiä ruokaravintoloita sekä illanviettopaikkoja. Hotellin Pihka- ja Paatti -teemahuoneet kertovat matkaajalle Saimaan tarinaa ja johdattelevat levolle aktiivisen päivän päätteeksi.
























