

Vietä koko päivä Kakolanmäellä Turussa
VIETÄ KOKO PÄIVÄ KAKOLANMÄELLÄ TURUSSA
Aikoinaan Turun Kakolanmäellä vankilassa istuivat maan pahimmat rikolliset, nyt mäelle haluavat kaikki!
Päivän aluksi nautitaan lounas entisessä Lääninvankilassa sijaitsevassa hotelli Kakolassa. Lounaan jälkeen jaloitellaan Kakolan historiasta kertovalla opastuksella.
Kierroksella kierretään ulkoa päin tutustumassa entisiin vankilarakennuksiin ja nähdään jännittävimmät pakopaikat kautta aikojen. Sen jälkeen siirrytään Kakolan entiseen kirkkoon eli Kakolan Saliin, jossa katsotaan kuvaesitys sellitiloista ja kuullaan tarinoita Kakolan kundien värikkäästä arjesta.
Opastuksen jälkeen tutustutaan Kakolan kaupan tarjontaan – lähituottajien ja vankien tekemiin tuotteisiin, jotka kaikki liittyvät jollain lailla Kakolaan tai vankilamaailmaan. Mäellä on myös oma leipomo, Åbagerin myymälä-kahvila, joka on toteutettu yhteistyössä Kakolassa toimivan kahvipaahtimo Frukt Coffee Roastersin kanssa. Leipomo jauhaa osan jauhoistaan itse ja leipoo kaikki tuotteensa hapanjuureen.
Iltapäiväkahvit juodaan entisessä vankilanjohtajan talossa, Cafe Kakolassa.
Kakola Brewering Companyn esittelykierroksella kuullaan korttelipanimon toiminnasta ja omistajien innosta luoda uusia tuotteita. Miltähän maistuisi Hurlum, Vautsi tai Funi?
- Kesto: n. 5 tuntia
- Ryhmän suosituskoko: 25 max henkilöä/ryhmä (lisämaksusta toinen opas)
- Voimassa: ympäri vuoden
- Hinta: 72 €/hlö
- Sis. opastetun kierroksen, panimokierroksen maisteluineen, lounaan ja kahvituksen makealla
Ryhmäretken varaukset: Visit Turku, myyntipalvelu, myynti@visitturku.fi, p. 02-262 7900
Pidätämme oikeuden muutoksiin.
MAJOITUS TURUSSA - KOLME ERI HOTELLIVAIHTOEHTOA
Original Sokos Hotel Kupittaa, tutustu hotelliin>>
- moderni ja yllätyksellinen hotellivaihtoehto, lapsiperheen suosikkivalinta
- hotellissa ryhmille ja perheille erityisesti suositeltavat 84 huonetta, joissa divaani pedattavissa lisävuoteeksi (+ 49 divaanihuoneessa vielä lapsen lisävuodemahdollisuus)
- lisäksi seitsemän superior-huonetta, jossa parivuoteen lisäksi aukipedattava sohva kahdelle
Original Sokos Hotel Wiklund, tutustu hotelliin>>
- kaupunkilaisuuden keskiössä, Kauppatorin laidalla, laajat palvelut helposti saman katon alla
- hotellissa useita lisävuoteellisia huoneita sekä 4 kpl Quatro-huoneita, joissa majoitus tilavasti 4 henkilölle
Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone, tutustu hotelliin>>
- yksilölleinen boutique-hotelli Turun keskustassa
- hotellissa 2 kpl Quatro-huoneita, jossa parivuoteen lisäksi kerrossängyt
Ryhmille (min. 10 hlö) suosittelemme myös puolihoito- ja ryhmämenujamme, kysy lisää myyntipalvelustamme.
Ryhmä- ja sopimushintaiset majoitus- ja ravintolavaraukset:
Myyntipalvelu, Turku, puh. 0300 870 040 (ma-pe 8.30-16.30)
Tarjous voimassa näissä hotelleissa
Original Sokos Hotel Kupittaa
Original Sokos Hotel Wiklund
Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone
Edut S-Etukortilla



Jos haluat tehdä omistajahintaisia varauksia ja kerryttää Bonusta, kirjaudu ulos Oma S-Card -palvelusta.
Jos haluat tehdä varauksia S-Card-asiakkaana, kirjaudu ulos S-tunnuksilla ja kirjaudu Oma S-Card -palveluun.
S-Card palkintoyön varaaminen Pietarin hotelleihin ei valitettavasti ole mahdollista verkkopalvelussa. Ota yhteyttä myyntipalveluumme, puh +358 20 1234 600.