
Aktiviteter med barn i Karleby

I Karleby finns aktiviteter för barnfamiljer under alla årstider.
På Kaarle kan barnen låna böcker och spel, bada bastu och äta gott. Vi tipsar gärna om olika aktiviteter i staden, bad, natur, sport och parker - det finns mycket att välja mellan.
Du kan nappa åt dig böcker och spel från bokkärran i receptionen och ta med upp på rummet. På sommaren kan du låna sparkcyklar och resevagnar från oss och på vintern sparkstöttingar eller pulkor. På sommaren förvandlas ett av våra mötesutrymmen till ett stort lekrum, 16.6.-10.8.2026. Lekrummet Självaste Onni Orava trivs på Kaarle i juli! Du hittar honom ofta vid frukosten eller i barnens lekrum. Vi har heller inte glömt bort familjens minsta i våra restauranger, där kockarna trollar fram barnens alla favoriträtter.
Det finns många trevliga parker runt om i staden. Om somrarna är Havsparken är en av ungdomarnas favoritplatser. I Havsparken finns bl.a. en minigolfbana, frisbeegolf, en beach volley-plan och en lekpark för barn. Brita Marias park är en pedagogisk park med motionsmöjligheter för alla åldrar. I parken finns bl.a. ett elektroniskt motionsspel och en grillplats. Intill parken finns en skatepark.
I Karleby finns även motions- och lekplatser där alla trivs oberoende av årstid och väderlek. Touhutalo är en äventyrs- och lekvärld med mångsidiga och roliga aktiviteter för barn i alla åldrar och även vuxna.
Badcentret Vesiveijari gillar alla. På sommaren rekommenderar vi en båtutflykt till Tankar fyr. Djurvänner bör styra kosan mot Toivonens djurpark. I djurparken kan man beundra landsbygdens djur i deras traditionella miljöer.
Karleby är en kuststad med många simstränder. Vi rekommenderar även varmt naturstigar av varierande längd på nära och lite längre avstånd. Vi berättar gärna mer i receptionen.
Här hittar du fler roliga tips på aktiviteter.