
Konferens- och festtjänster

Möten och fester på Original Sokos Hotel Lakeus
Original Sokos Hotel Lakeus har 10 mötesrum i olika storlekar för 10–150 personer.
Med oss kan du organisera dina mest framgångsrika evenemang, möten och fester. Vi erbjuder allt för ditt tillfälle: lokaler, teknik, catering och atmosfär.
Det enklaste sättet att boka våra evenemangstjänster är via S-Meets. Där hittar du över 500 bokningsbara utrymmen på Sokos Hotels, Radisson Hotels i Finland och restauranger.
Anordna ditt evenemang på vårt hotell
Har du haft möte i någon av våra salar Pohojanmaa eller Lakeus? Har du beundrat det vackra öppna stadslandskapet från vår vindsbastu? Vårt hotell har otaliga gånger stått värd för lyckade konferenser eller evenemang. Ni behöver inte ens åka hem till natten – vi erbjuder övernattning för 300 personer i tvåbäddsrum.
Mötesrum
Original Sokos Hotel Lakeus har 10 mötesrum i olika storlekar för 10–150 personer. I våra lokaler finns trådlöst internet och projektor. I de större rummen finns möjlighet till ljudåtergivning.
Festlokaler
Våra mötesrum kan anpassas efter olika evenemang. I Lakeus-salen har vi ofta arrangerat bland annat bröllopsfester och diverse fester på kvällstid. I Lakeus-salen finns ett podium med plats för en orkester. Våra kunder kan själva arrangera underhållning eller låta oss hjälpa till att hitta en lämplig artist. Lakeus-salen kan kombineras med restaurang Lakeus Matador för 250 middagsgäster.
Beställningsbastur
Två bastur i källaren och en praktfull bastu på vinden med terrass på våning 8. Under sommarsäsongen kan ni beställa en grillmeny som tillagas av kocken på terrassen. Det rekommenderar vi!
Mer information och bokningar:
Seinäjoki Sokos Hotels försäljningstjänst (På vardagar kl. 9-16)
myyntipalvelu.seinajoki@sokoshotels.fi
010 764 8100 (priset)